Già fuori di Dio solo non vi è pace, né in questa né nell’altra vita, ed io ritengo che chi vive più spogliata da tutto gode più pace in questo misero esilio. Ma, mia cara Figlia, presto si fa a parlare di spogliamento universale, ma l’umanità nostra vorrebbe ritenere non solo le ossa ma anche la pelle..

S. Maddalena di Canossa
Canossiane in Polonia

Canossiane in Polonia

Pierwsza nasza wspólnota zawiązuje się w Polsce 17-go września 1992 r. Przez kilka miesięcy siostry zamieszkują w bloku, w mieszkaniu spółdzielczym w Krakowie. Następnie przeprowadzają się do zabytkowego domu z kaplicą dojazdową, w miejscowości Grodkowice koło Kłaja.
Tymczasem rozpoczyna się budowa domu w Gosławicach, w gminie Wierzchosławice, koło Tarnowa (prace budowlane tego ośrodka trwały około dwóch lat).

Uroczyste poświęcenie domu ma miejsce 12.11.1995 roku.

Dom w Gosławicach jest otwarty dla każdego, kto pragnie pogłębić swą wiarę i spotkać Pana Boga w ciszy swego serca. Z założenia Dom stanowi Młodzieżowe Centrum Formacji Misyjnej. Ale nie tylko. Organizowane są tam dni skupienia dla dziewcząt, przyjmowane są różne grupy apostolskie i parafialne z różnych stron diecezji i z całego kraju. W porze wakacyjnej mieszkańcami Domu stają się młodzi uczestnicy rekolekcji oazowych Ruchu “Światło-Życie”. Od paru już lat z posługi Domu korzystają kapłani diecezji tarnowskiej dla swoich spotkań formacyjnych.

Po dwunastu latach od przybycia pierwszych kanosjanek do Polski, rzeczywistniło się pragnienie założenia kolejnej wspólnoty: 15.10.2004r.odbywa się uroczystość poświęcenia drugiego w Polsce ośrodka, w Krakowie. Usytuowanie Domu to dla nas znak wielkiej dobroci Boga: siostry mieszkają tak blisko Sanktuarium w Łagiewnikach, że wystarczy zaledwie 15 minut na piechotę, by dotrzeć do światowego Centrum Bożego Miłosierdzia!
Nasz krakowski Dom posiada mieszkanie dla studentek. Siostry katechizują w szkole i przedszkolu, odwiedzają osoby samotne i chore.
Są także zaangażowane przy Parafii Księży Misjonarzy Saletynów, w której to parafii zamieszkują.

Stałym kierunkiem apostolstwa obydwu wspólnot jest “formacja serca” ludzi młodych. Konkretyzuje się to, poza wspomnianymi już dniami skupienia, w systematycznych spotkaniach formacyjnych dla wolontariuszy (możesz odwiedzić stronę: voica.misje.pl).

Obydwie nasze wspólnoty posiadają rysy międzynarodowe. Obecnie posługują tu siostry z Włoch, z Indii, z Polski, a także z Brazylii.

Choć liczba sióstr jest niewielka – to jednak staramy się być otwarte na każdą potrzebę niesienia daru otrzymanego od Boga, daru wiary i powołania do dzielenia się Radosną Nowiną o tym, że Bóg Ojciec, w Jezusie Chrystusie do końca umiłował każdego człowieka.”