kanosjanki

Nie przejmuj się niczym, starajmy się jedynie o to, aby się podobać świętym oczom Pana. Не турбуймося нічим, намагаймося лише подобатися святим очам Господа.

św. Magdalena di Canossa
Gdzie jesteśmy

Nasza misja szerzenia Miłości jak „ogień”, rozprzestrzenia się na cały świat…

Obecne jesteśmy na różnych kontynentach, w następujących krajach, w:

  • Ameryce: Argentyna, Brazylia, Kanada, Meksyk, Paragwaj, Stany Zjednoczone
  • Afryce: Angola, Egipt, Kenia, Kongo, Malawi, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Sudan, Tanzania, Togo, Uganda
  • Azji: Chiny, Japonia, Indie, Makao, Birma, Filipiny, Hong Kong, Indonezja, Malezja, Singapur, Timor Wschodni
  • Oceanii: Australia, Papua Nowa Gwinea
  • Europie: Albania, Francja, Polska, Portugalia, Ukraina, Włochy

 

Kanosjanki na Ukrainie Pierwsze wyraźne wewnętrzne wezwanie do założenia kanosjańskiej Wspólnoty na Ukrainie, usłyszała posługująca wówczas w Polsce siostra Elizabetta. Był rok 1993, kiedy to, wraz z siostrą Moniką, udała się na pielgrzymkę do jednego z Sanktuariów Ukrainy. Dzięki różnym kontaktom z ludźmi Kościoła lokalnego na Ukrainie, nasze Zgromadzenie zaczęło rozumieć, że naród ukraiński bardzo potrzebuje świadków wiary, zdolnych do poświęcenia czasu, sił i zdolności, a nawet i życia, by dać poznać Jezusa Chrystusa. Nie odwlekając decyzji, ówczesna Rada Generalna postanowiła założenie kanosjańskiej wspólnoty w mieście Winnica. Nastąpiło to w 1995 roku. Misja Braci Kapucynów w Parafii, w której zamieszkały siostry, wymagała dobrze zorganizowanej pomocy. Siostry odpowiedziały na tą potrzebę, a szczególną uwagę zwróciły na sprawę obrony życia poczętego. Dom sióstr w Winnicy, ma wielką strukturę (powodem wybudowania tak dużego gmachu były wymagania ówczesnego rządu państwowego). Dom ten jest w rzeczywistości kliniką i nosi imię św. Joanny Beretty Molla. Klinika została dobrze wyposażona dzięki życzliwej i konkretnej pomocy Stowarzyszenia Medicus Mundi. Zakończenie wyposażania obiektu nastąpiło dopiero w 2003 roku, jednak przyjazny dialog sióstr z mieszkańcami miasta i okolic, zaangażowanie wykwalifikowanych osób i młodych studentów - czemu towarzyszyła solidarność dobroczyńców spoza granic kraju - sprawiły, iż stała się możliwą działalność duszpasterska. Siostry, które dopiero w 2005 roku otrzymały od rządu oficjalne pozwolenie na prowadzenie kliniki, były zmuszone niemal potajemnie przez lata docierać do najbardziej potrzebujących pomocy, udzielając porad i służąc drobnymi posługami całkowicie bezinteresownie. Z pomocą przychodziło siostrom stale trzech lekarzy w formie na wpół darmowej. Siostry natomiast wykorzystywały możliwość prowadzenia formacji promującej ochronę życia poczętego. Środowiska działań na rzecz tej promocji były liczne: parafie, szkoły, uniwersytety. Szybko doczekano się pierwszych dobrych owoców. Wielu spośród młodych ludzi przyznało się siostrom, że gdyby wcześniej zostali uświadomieni o wartości i świętości życia ludzkiego, nie dokonaliby aborcji. Wielu spośród nich, z wielkim zaangażowaniem współpracowało z siostrami na rzecz ochrony życia poczętego. Ukraina jest krajem bardzo obiecującym, jeżeli chodzi o przyjmowanie ziarna Ewangelii. Siostry z nadzieją patrzą w przyszłość, ufne, że nadal wspomagane Bożą łaską, będą wspólnie z rodowitymi mieszkańcami kraju budować cywilizację życia i miłości prawdziwie chrześcijańskiej. Obecnie w czasie jakże niesprawiedliwej wojny na Ukrainie, nie ma sióstr na jej terenie. Są za to ich świeckie współ-siostry: Kanosjanki Świeckie. Obecnie, niemal   co tydzień dwie z nich odwiedzają nasz dom wypełniony uchodźcami w terenów wschodnich kraju, aby się z nimi wspólnie modlić. Nie ustawajmy w modliwie o zakończenie tej okrutnej wojny i o nawrócenie oprawców.
Więcej
Kanosjanki w Polsce Pierwsza nasza wspólnota zawiązuje się w Polsce 17-go września 1992 r. Przez kilka miesięcy siostry zamieszkują w bloku, w mieszkaniu spółdzielczym w Krakowie. Następnie przeprowadzają się do zabytkowego domu z kaplicą dojazdową, w miejscowości Grodkowice koło Kłaja. Tymczasem rozpoczyna się budowa domu w Gosławicach, w gminie Wierzchosławice, koło Tarnowa (prace budowlane tego ośrodka trwały około dwóch lat). Uroczyste poświęcenie domu ma miejsce 12.11.1995 roku. Dom w Gosławicach jest otwarty dla każdego, kto pragnie pogłębić swą wiarę i spotkać Pana Boga w ciszy swego serca. Z założenia Dom stanowi Młodzieżowe Centrum Formacji Misyjnej. Ale nie tylko. Organizowane są tam dni skupienia dla dziewcząt, przyjmowane są różne grupy apostolskie i parafialne z różnych stron diecezji i z całego kraju. W porze wakacyjnej mieszkańcami Domu stają się młodzi uczestnicy rekolekcji oazowych Ruchu "Światło-Życie" albo innych grup apostolskich np. KSM-u. Do niedawna, przez szereg lat, z posługi Domu korzysta;i kapłani diecezji tarnowskiej dla swoich spotkań formacyjnych. Po dwunastu latach od przybycia pierwszych Kanosjanek do Polski, urzeczywistniło się pragnienie założenia kolejnej wspólnoty: 15.10.2004r.odbywa się uroczystość poświęcenia drugiego w Polsce ośrodka, w Krakowie. Usytuowanie Domu to dla nas znak wielkiej dobroci Boga: siostry mieszkają tak blisko Sanktuarium w Łagiewnikach, że wystarczy zaledwie 15 minut na piechotę, by dotrzeć do światowego Centrum Bożego Miłosierdzia! Nasz krakowski Dom posiada mieszkanie dla studentek. Siostry, wedle możliwości katechizują oraz odwiedzają osoby samotne i chore. Dom jest miejscem spotkań z pojedynczymi osobami potrzebującymi wysłuchania, podarowania im uwagi. Także nasi Świeccy Kanosjanie przyjeżdżają na wspólną modlitwę i dzielenie się wiarą i codziennymi wyzwaniami. Stałym kierunkiem apostolstwa obydwu wspólnot jest "formacja serca" ludzi młodych. Konkretyzuje się to, poza wspomnianymi już dniami skupienia, w spotkaniach formacyjnych dla wolontariuszy (możesz odwiedzić stronę: voica.misje.pl). Obydwie nasze wspólnoty posiadają rysy międzynarodowe. Posługiwały tu siostry z Włoch, z Indii, z Polski, a także z Brazylii. Obecnie mamy jużod paru lat siostrę z Timoru Wschodniego. Choć liczba sióstr jest niewielka to jednak staramy się być otwarte na każdą potrzebę niesienia daru otrzymanego od Boga, daru wiary i powołania do dzielenia się Radosną Nowiną o tym, że Bóg Ojciec, w Jezusie Chrystusie do końca umiłował każdego człowieka.        
Więcej